ذهن آگاهی

ذهن آگاهی یعنی چه؟ – ذهن آگاهی برای کنترل استرس

چگونه می‌توان همیشه به یاد بیاورید که از لحظه‌ای به لحظهٔ دیگر، به تجربه‌های خود توجه کنید. افراد خیلی زود و آسان فراموش می‌کنند که حواس‌جمع باشند. پاسخ این سوال ذهن آگاهی هست. این روشی مدرن برای رها شدن از خیالات و اقامت در زمان حال است. این روش شکل متفاوتی از نگاه به زمان حال و حضور دائم در الان می‌باشد. انسان برای آرامش و دور کردن نگرانی‌ها و اضطراب‌ها لازم است تا با جریانات مستمر و لحظه به لحظه زندگی رابطه‌ای عمیق و واقع گرایانه‌ای برقرار کند.

ذهن آگاهی چیست؟

ذهن‌آگاهی (Mindfulness) فرایندی روان‌ شناختی می‌باشد که با آوردن توجه و تمرکز به تجربیات زمان حال بدون قضاوت انجام ‌شود. ذهن آگاهی توانایی است برای کنترل اراده، غریزه، ناخودآگاه و فرصتی برای اصلاح اشتباهات ناخودآگاه می‌باشد. به عبارت دیگر پرورش آگاهی و هوشیاری با تکیه بر مراقبت و زیر نظر گرفتن توجه و تجربیات در زمان حال بدون قضاوت است.

تعریف کوتاه ذهن‌آگاهی، آگاهی از لحظه است.

ذهن آگاهی را می‌توان با روش‌های مختلف مانند مدیتیشن توسعه و بهبود داد. در دهه‌های اخیر با استفاده از مبانی ذهن‌آگاهی روش‌های درمانی مختلفی در روان‌شناسی بالینی و روان‌پزشکی برای درمان افسردگی، اضطراب، اعتیاد و کاهش استرس ابداع شده‌ است.

ذهن آگاهی برای کنترل استرس

ذهن‌آگاهی واکنش آرامش را در بدن تحریک می‌کند و باعث می‌شود که بدن بتواند خودش را بازیابی کند. دکتر هربرت بنسن از هاروارد گفته است که واکنش آرامش باعث می‌شود که قابلیت بدن ما برای بازیابی خود به حداکثر برسد. این واکنش باعث می‌شود که سیکل استرس کمتر شود و در شیمی بدن ما تغییراتی ایجاد شود تا تولید هورمون‌ها برای افزایش سیستم ایمنی بیشتر شود. با تمرینات ذهن آگاهی بیماری‌های زیادی کاهش پیدا می‌کنند و سلامتی و دوام عمر و و حیات ذهن و بدن بیشتر می‌شود.

ذهن آگاهی زندگی را معنادار می‌کند. قسمت مهمی از این که چرا خیلی از مردم زندگی هدف‌داری ندارند به خاطر این است که آن‌ها نمی‌دانند چه کسی هستند و چه کار می‌کنند. ذهن‌آگاهی روشی ارائه می‌کند برای این که به ‌فطرت اصلی خود اطلاع پیدا کنیم. وقتی ما فراتر از افکارمان، خود را نگاه کنیم متوجه تمام «منیت‌ها» (مال من، برای من و…) می‌شویم.

منابع: ویکی پدیا،

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *